قوانین فروشندگان محصول در سیاره الکترونیک

ضمن عرض سلام و خوشآمد گویی، به تمامی فروشندگان گرامی توصیه می شود کلیه موارد ذیل را به دقت مطالعه نمایند ، تا در هنگام فروش کالا دچار مشکل نگردند. کلیه اصول و قوانین سیاره الکترونیک منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق فروشنده و مصرف کننده می باشد.

قوانین عمومی

فروشندگی در سیاره الکترونیک و استفاده از خدمات این سامانه به معنای آگاه بودن و پذیرفتن شرایط و قوانین و همچنین نحوه ی استفاده از سرویس ‏ها و خدمات طبق مفاد قید شده است. توجه داشته باشید که فروش کالا نیز در هر زمان به معنی پذیرفتن کلیه شرایط و قوانین قید شده از سوی فروشنده می باشد.

فروشنده متعهد می گردد کلیه قوانین زیر را برای فروش محصولات خود در سیاره الکترونیک بپذیرد و در صورت انجام هرگونه فعالیت خلاف قوانین مندرج، سیاره الکترونیک می تواند از فرد مربوطه شکایت و نسبت به ایجاد خسارات مادی و معنوی وارده درخواست جبران نماید.

قوانین ثبت محصول

فروشندگان می توانند کالاهای خود را بدون هیچ گونه هزینه ای و به صورت رایگان ثبت نمایند. در فروشگاه سیاره الکترونیک هم امکان ثبت محصولات فیزیکی و و هم مجازی(دانلودی) وجود دارد. در مورد محصولات فیزیکی، کالاهای ثبت شده باید حتماً نو و سالم باشند و کالاهای دسته دوم و کارکرده تأیید نخواهند شد.

 1. فروشندگان در هنگام ثبت کالا بایستی اطلاعات مؤثر در تصمیم گیری مصرف کنندگان جهت خرید را در اختیار آنان قرار دهند و موارد ذیل را رعایت فرمایند:
  • ثبت مشخصات فنی و ویژگیهای کاربردی کالا به صورت صحیح و کامل
  • توصیه می‌ شود فروشندگان جهت حفظ اعتبار خود و سیاره الکترونیک از فروش کالاهای بی کیفیت خودداری کنند.
  • فروشنده بايد به نحوي تبليغ كند كه مصرف كننده به طور دقيق،‌صحيح و روشن اطلاعات مربوط به كالا را درك كند.
   • تبصره: چنانچه قابلیتی را در توضیحات درج کرده باشید و این قابلیت در محصول شما وجود نداشته باشد یا توضیحات شما مغایر با امکانات موجود در محصول باشد و خریداران نسبت به این مساله اعتراضی داشته باشند سیاره الکترونیک حق دارد خرید را مسترد کند و ضمن کسر مبلغ واریز شده به موجودی فروشنده و بازگشت وجه خرید به خریدار، نسبت به کسر سهم مشارکت خود از حساب کاربری فروشنده اقدام کند و فروشنده نیز حق هرگونه اعتراض در این مورد را از خود سلب می نماید.
  • مسئولیت تعیین و درج قیمت کالا بر عهده فروشنده می باشد. ارائه سیاست های قیمت گذاری ثابت و مشخص و رقابتی حداقل برابر با قیمت کالا های همانند در سایر فروشگاه ها (اعم از اینترنتی و غیر اینترنتی ) باعث افزایش فروش کالای شما خواهد گردید.
  • ثبت کلیه هزینه هایی که برای خرید کالا بر عهده مشتری خواهد بود (از جمله قیمت کالا میزان مالیات، هزینه حمل)
 2. فروشنده موظف است نظرات کاربران ، انتقادات و پیشنهادات و سوال مشتری درباره محصولات را سریعا پاسخ دهد.
 3. مدت زمان لازم برای تایید محصولات شما به شرطی که کلیه اطلاعات و قوانین مندرج برای درج محصول در سیاره الکترونیک را رعایت کرده باشید، در حدود ۴۸ ساعت کاری است. همچنین در صورت عدم تایید محصول، این مورد به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
  • تبصره: در صورت بروز هرگونه مشکل فنی یا سایر مشکلات احتمالی دیگر ممکن است زمان تایید محصولات افزایش یابد که در این صورت فروشنده مختار است درخواست لغو بررسی را برای سیاره الکترونیک ارسال کند یا صبر کند تا مراحل بررسی محصول انجام شود.
 4. کلیه تصاویر و محتوای مورد استفاده توضیحات محصول باید باتوجه به قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشد و در صورت عدم رعایت این موارد، مسئولیت هرگونه عواقب احتمالی برعهده فروشنده محصول است. همچنین در صورت مشاهده مغایرت محتوا با قوانین جمهوری اسلامی ایران،  فروش محصول تا رفع مشکل متوقف می گردد.
 5. هر گونه تبلیغ و یا لینک دادن به سایت های دیگر در بین توضیحات یک محصول موجب حذف آن محصول از سیاره الکترونیک شده و در صورت تکرار چنین مواردی فروشنده جریمه نقدی خواهد شد.
 6. در محصولات دانلودی تمام فایلها و امکانات لازم برای محصول باید در پکیج خریداری شده موجود باشد، و اگر فروشنده‌ برای دریافت فایل ها، کاربران را به صفحه ای دیگر (و شبکه های اجتماعی مانند کانال تلگرام) هدایت کند تخلف محسوب میشود.

قوانین مالی و تسویه حساب

 1. به ازای هر فروش محصول در سیاره الکترونیک ۹۰% مبلغ فروش به فروشنده و ۱۰% باقیمانده به عنوان سهم مشارکت به سیاره الکترونیک تعلق می گیرد.
 2. حداقل مبلغ تسویه حساب با فروشندگان ۵۰ هزارتومان و مضربی از ۵۰ هزارتومان است.
  • تبصره: در صورتی که فروشنده قصد داشته باشد همکاری خود را با سیاره الکترونیک خاتمه دهد، باید کلیه قوانین و شرایط مربوط به خاتمه همکاری را رعایت کند و تسویه حساب نهایی با فروشنده تابع قوانین مربوطه خواهد بود.
 3. تسویه حساب با فروشندگان هفته ای ۲ مرتبه و در روزهای یکشنبه و چهارشنبه انجام می شود.
  • تبصره: درخواست های تسویه حساب باید حداقل ۱ روز پیش از روز تسویه حساب ارسال شده باشند. در غیر این صورت تسویه حساب به اولین مرحله تسویه پس از گذشت این زمان موکول خواهد شد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل در انجام پرداخت ها (اعم از وجود مشکلات در واحد مالی یا مشکلات در سایت و ….) سیاره الکترونیک این حق را دارد تا درخواست های برداشت تایید شده را با یک مرحله تاخیر اجرا نماید)
  • تبصره: واریز مبالغ ثبت شده در درخواست وجه فروشندگان صرفا به شماره شبای ثبت شده توسط فروشنده انجام می گیرد و فروشندگان فقط در شرایطی می توانند درخواست وجه خود را ثبت کنند که قرارداد امضا شده را به همراه مدارک مورد نیاز اعم از کپی پشت و روی کارت ملی فرد امضا کننده قرارداد، شماره تلفن ثابت و همراه، شماره حساب، شماره کارت و شماره شبای حساب به نام فرد امضاکننده قرارداد را در اختیار سیاره الکترونیک قرار داده و هویت ایشان در سیاره الکترونیک به ثبت رسیده باشد.
  • تبصره: چنانچه در هر زمان سیاره الکترونیک نتواند از روی اطلاعات دریافتی اعم از شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه با فروشنده تماس بگیرد، مجاز است تایید هویت فروشنده را به وضعیت معلق درآورد که در این شرایط فروشنده قادر به ثبت درخواست وجه نبوده و در صورت نیاز باید کلیه مراحل تایید هویت اعم از امضای قرارداد و ارسال مدارک را مجددا طی و یا رفع نقص نماید.
 4. مبلغ درخواستی فروشنده در تسویه حساب ها هیچ گونه سقفی ندارد و مطابق شرایط وضع شده فروشنده می تواند مبالغ بالای ۵۰ هزارتومان را به صورت مضربی از ۵۰ هزارتومان ثبت کند.
  • تبصره: ثبت دو یا چند درخواست وجه همزمان امکان پذیر نیست و تا پیش از واریز شدن هریک از درخواست های وجه فروشنده، امکان ثبت درخواست وجه مجدد وجود ندارد.

قوانین و ضوابط مرتبط با خاتمه همکاری فروشنده با سیاره الکترونیک

 1. فروشندگان موظفند چنانچه در هر زمان تصمیم به قطع همکاری با سیاره الکترونیک را بگیرند یا قصد عدم ارائه هریک از محصولات در سیاره الکترونیک را داشته باشند، تا پایان مدت عنوان شده برای پشتیبانی از آخرین فروش هریک از محصولات، نسبت به ارائه خدمات پشتیبانی از طریق سیاره الکترونیک اقدام نمایند و در حد مطلوب و مطابق با قوانین سیاره الکترونیک از خریداران قبلی محصول پشتیبانی کنند.
  • تبصره: از زمان اعلام درخواست قطع همکاری توسط فروشنده، کل موجودی حساب فروشنده برای مدت حداقل ۱ ماه مسدود می شود و پس از آن در صورتی که فروشنده قوانین مربوط به خاتمه همکاری را رعایت کرده باشد کلیه مبالغ موجود در حساب کاربری به حساب ایشان واریز می گردد. در صورتی‌ که در  ارائه هریک از خدمات به خریداران کوتاهی کند یا خلاف قوانین عمل نماید، سیاره الکترونیک حق دارد موجودی حساب فروشنده را تا زمان رفع مشکلات مسدود ساخته و در صورت عدم همکاری مناسب علاوه بر عدم واریز موجودی، نسبت به دریافت خسارت وارده به سیاره الکترونیک و خریداران، از فروشنده غرامت دریافت کند.
  • تبصره: انجام هرگونه کارها و رفتارهای غیر حرفه ای توسط فروشندگان پس از قطع همکاری با سیاره الکترونیک جرم تلقی شده و هرگونه فعالیتی که به نوعی موجب سلب اعتماد کاربران از سیاره الکترونیک شود یا ایجاد هرگونه شایعه پراکنی و … جرم تلقی شده و سیاره الکترونیک می تواند در صورت مشاهده هریک از این موارد (حتی موارد جزئی) از فروشنده و فرد خاطی شکایت کرده و ادعای خسارت نماید.

موارد تعهد سیاره الکترونیک

 1. سیاره الکترونیک هیچگونه مسئولیتی در برابر عدم انجام تعهدات خود در هنگام موارد فورس ماژور مانند بلایای طبیعی، جنگ، شورش، آشوب اجتماعی، انفجار، اعتصاب، محدودیتهای دولتی و تحریم را ندارد. با این حال در صورت بروز چنین مواردی نهایت تلاش خود را برای کاهش اثرات این موارد خواهیم کرد. بروز هر یک از موارد فورس ماژور موجب تخطی فروشندگان از شرایط فروش نخواهد شد و تحریم یا عدم امکان تبادل ارز از موارد فورس ماژور برای فروشندگان و سیاره الکترونیک خواهد بود.
 2. سیاره الکترونیک در قبال حفاظت کامل از اطلاعات شخصی فروشنده مسئول بوده و فقط در صورت دریافت حکم قضائی اطلاعات شخص مورد تقاضا را بنا بر ضرورت قانونی در اختیار مقام قضائی قرار خواهد داد.
 3. خدمات سیاره الکترونیک به همان شکلی که هستند ارائه می شوند و هیچگونه گارانتی صریح و ضمنی شامل آنها نمی گردد. ضمنا هیچگونه ضمانتی مانند به فروش رفتن محصول، تبلیغ محصول در سایر سایت های مرتبط با سیاره الکترونیک و یا معرفی محصول در سایر سایت ها ارائه نمی شود. همه ضمانتهای کتبی و شفاهی در مورد سرویسهای سیاره الکترونیک که توسط کارکنان یا نمایندگان و یا سایرین ارائه شوند فاقد اعتبار بوده و سیاره الکترونیک هیچگونه خسارتی بابت عملکرد محصولات ارائه شده به هر نحو نمی پردازد. سیاره الکترونیک تحت هیچ شرایطی مسئول حوادث احتمالی نخواهد بود.
 4. سقف خسارات اثبات شده توسط مرجع رفع اختلاف به فروشنده برای هریک از انواع خدمات و محصولات، حداکثر معادل هزینه یک بار خرید محصول مطابق با قیمت مندرج در سیاره الکترونیک بوده و سیاره الکترونیک هیچگونه مسئولیتی در قبال جبران خساراتی مازاد بر این مبلغ نخواهد داشت.
  • در صورت بروز مشکلات غیرقابل شناسایی یا مشکلات فنی، سیاره الکترونیک نهایت تلاش خود را برای رفع مشکل در اسرع وقت و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهد داد. در این میان چنانچه بخشی از اطلاعات محصولات یا فروشندگان در اختیار افراد سودجو قرار گیرد، باتوجه به بروز مشکل خارج از اختیارات سیاره الکترونیک ، فروشنده حق اعتراض ندارد و سیاره الکترونیک به نمایندگی از فروشندگان نهایت تلاش خود را برای بازپس‌گیری حقوق و خسارت احتمالی وارده به فروشندگان را از جانب افراد سودجو به انجام خواهد رساند. قابل ذکر است در شرایط بروز مشکلات، رفع مشکل و مسدود سازی دسترسی افراد سودجو در اولین اولویت کاری قرار دارد.

تغییرات

 1. قوانین فروش محصول در سیاره الکترونیک تابعی است از قوانین جمهوری اسلامی ایران و سایر قوانین مجامع ناظر بر خدمات قابل ارائه سیاره الکترونیک و از آنجا که این قوانین و توافقات در سطح کشور و بین الملل به طور آنلاین و ماهانه امکان تغییر دارند، سیاره الکترونیک حق تغییرات آتی در توافقنامه را بر خود محفوظ می داند و نسخه توافقنامه بروز شده را از طریق لینک به صفحه توافقنامه در وب سایت سیاره الکترونیک در دسترس عموم قرار خواهد داد. ضمنا سیاره الکترونیک مسئولیتی نسبت به اطلاع رسانی نفر به نفر در خصوص تغییرات احتمالی نداشته و فروشنده می بایست موارد را عندالزوم با مراجعه به وب سایت سیاره الکترونیک کنترل نماید.
 2. فروشنده موظف است همواره از طریق لینک به صفحه قوانین مشتریان در وب سایت سیاره الکترونیک ، تغییرات احتمالی و الحاقیه های آتی را رصد کرده و در صورت عدم موافقت با هریک از تغییرات (حداکثر تا ۲۴ ساعت) درخواست خود را مبنی بر قطع همکاری برای سیاره الکترونیک ارسال کند و عدم انجام این کار پس از ۲۴ ساعت به منزله قبول کلیه مفاد و تغییرات است.