مقاله های تخصصی

راهنمای انتخاب و خرید هویه برای مبتدی ها و حرفه ای ها

راهنمای انتخاب و خرید هویه برای مبتدی ها و حرفه ای ها

همه کسانی که با برق و الکترونیک سر و کار دارند قطعا با هویه آشنا هستند و تقریبا همه آنها از هویه استفاده کرده اند. شاید شما هم یکی از این افراد باشید. فرقی نمی کند که در سطح مبتدی یا حرفه ای کار می کنید، اما اگر قصد خرید یک هویه مناسب را برای کار خود دارید راهنمای انتخاب و خرید هویه را تا آخر بخوانید.

هویه چیست؟

یکی از وسایل پرکاربرد در ساخت انواع پروژه ها از جمله پروژه های الکترونیکی هویه می باشد. هویه یک ابزار دستی می باشد و وظیفه اصلی آن لحیم کاری می باشد. هویه به قلع حرارت می دهد تا ذوب شده و بین دو قطعه ای که قرار است به هم لحیم شوند جاری گردد.

هویه ها از یک سر فلزی و یک دسته عایق تشکیل می شوند که وظیفه سر فلزی، تولید حرارت جهت ذوب کردن قلع می باشد. در هویه ها حرارت معمولاً از جریان الکتریسیته تولید می شود.

راهنمای انتخاب و خرید هویه برای مبتدی ها و حرفه ای ها
راهنمای انتخاب و خرید هویه برای مبتدی ها و حرفه ای ها

هویه یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده در الکترونیک است. از هویه برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی روی برد (مدار چاپی) استفاده می شود؛ اما برای این منظور علاوه بر هویه به وسایل جانبی دیگری مانند قلع، روغن لحیم، فلاکس، پایه هویه، قلع کش و اسفنج نسوز احتیاج خواهید داشت. اگر می خواهید لحیم کاری را به صورت حرفه ای یاد بگیرید حتما مجموعه فیلم های آموزش روش درست لحیم کاری از پایه را ببینید.

انواع هویه

راهنمای انتخاب و خرید هویه برای مبتدی ها و حرفه ای ها

اگر گشتی در بازار بزنید با هویه های گوناگونی مواجه خواهید شد. هویه های ثابت  که امکان تغییر دما را ندارند؛ و هویه های متغیر که می تواند دو یا چند توان متفاوت را در خروجی تحویل دهد. در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت.

هویه ثابت

ساده ترین و ارزان ترین هویه ها، هویه هایی هستند که امکان تنظیم دما را ندارند و با یک توان ثابت کار می کنند و بیشتر از انواع دیگر هویه ها کاربرد دارند.

همچنین ببینید:  منبع تغذیه کامپیوتر - نکاتی که باید درباره منبع تغذیه کامپیوتر بدانید

هویه معمولی

هویه های این دسته با برق 220 ولت شهر کار می کنند و در توانهای مختلف از 15 وات تا چند صد وات در دسترس هستند.

از این هویه ها برای انواع مصارف عمومی استفاده می شود. از لحیم کاری های ظریف روی مدار چاپی گرفته تا اتصال قطعات فلزی که قابلیت لحیم کاری دارند.

هویه قابل حمل

ممکن است در جایی نیاز به کار با هویه داشته باشید ولی جریان برق در دسترستان نباشد. در این شرایط مهمترین گزینه استفاده از هویه های قابل حمل است که خود انواع مختلفی دارند و ما به اختصار چند مورد پرکاربرد آنها را به شما معرفی می کنیم:

هویه گازی

این هویه گرمای مورد نیاز خود را با استفاده از گاز مایع ذخیره شده در مخزن همراه خود تولید می کند، بنابراین پس از اتمام گاز، باید آن را همانند یک فندک گازی، شارژ کنید.

هویه شارژی

این هویه همانطور که از اسمش پیداست با قرار دادن در پایه شارژ مخصوص خود شارژ شده و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرد.

هویه باتری خور

این نوع هویه با تعدادی باتری 1.5 ولت یا با یک باتری کتابی کار می کند. انواعی از این هویه، هم قابلیت کار با باتری و هم با USB کامپیوتر را دارند.

هویه متغیر

در مقابل هویه های ساده، هویه های متغیر یا چند توانه قرار دارند. این هویه ها معمولا دارای دکمه انتخاب توان هستند و در انواع پیشرفته تر آنها این امکان جای خود را به ولوم تنظیم دما داده است.

هویه متغیرهویه متغیر

هویه های جدید تر و پیشرفته تری نیز هستند که کنترل دمای آنها بصورت دیجیتال انجام شده و این هویه ها اصولا دارای پایه (بیس) می باشند. از این نوع می توان به هویه هوای گرم اشاره کرد که هم قابلیت تنظیم دما و هم تنظیم فشار هوای خروجی را دارد.

همچنین ببینید:  رله حالت جامد یا SSR چیست؟ - آشنایی با ساختمان و کاربرد SSR

هویه هوای گرم

هویه تفنگی

نوع دیگر هویه های الکتریکی، هویه های تفنگی می باشند. این هویه ها توان بالاتری نسبت به هویه های قلمی دارند (حدود 100 وات و بیشتر)، نوک آن ها پهن تر می باشد و برای لحیم کاری پایه ها و قطعات درشت تر به کار می روند.

هویه تفنگی

راهنمای انتخاب و خرید هویه

حال که انواع هویه را شناختید وقت ان رسیده تا انتخاب کنید که چه هویه ای مناسب بودجه و نوع کار شما است.

افراد مبتدی که می خواهند کار لحیم کاری را شروع کنند. همیشه با مشکل انتخاب در خرید هویه مواجه می شوند و در دوراهی خرید یک هویه ارزان قیمت و یا خرید هویه گران قیمت حیران می مانند.

این راهنمای انتخاب و خرید هویه به شما کمک می کند تا انتخاب درستی در این زمینه داشته باشید و بدانید که چه ملاکهایی را در هنگام خرید هویه مد نظر قرار دهید.

توان هویه

اگر فقط با بردهای اکترونیکی معمولی سر و کار دارید یک هویه 40 وات و 60 وات قلمی کار شما را راه می اندازد؛ ولی اگر نیاز به لحیم کاری اتصالا قویتر مثل سیم های با قطر زیاد یا صفحات فلزی به یکدیگر را دارید باید به فکر توانهای بالا تر باشید. در حقیقت توان هویه بسته به کارتان تعیین می شود.

نوک هویه 

نکته مهمی که در همه انواع هویه مطرح است، الیاژی است که “سر هویه” یا “نوک هویه” با آن ساخته شده است و بسیار مهم است که سر هویه “نسوز” باشد. این خاصیت باعث می شود که چسبندگی نامطلوب سر هویه از بین برود و دیرتر سیاه و اکسیده شود.

انواع نوک هویه

نکته مهم دیگر قابلیت تعویض نوک هویه است. در هنگام خرید هویه دقت کنید که نوک آن قابل تعویض باشد. این به شما کمک می کند تا اگر زمانی نوک هویه خراب شد به راحتی بتوانید آن را جایگزین کنید. حتی برخی هویه ها دارای چندین نوک با اشکال مختلف برای کاربردهای متفاوت هستند.

همچنین ببینید:  خرید سیستم صوتی خودرو - راهنمای کامل انتخاب و خرید

پایه هویه

اکثر هویه های با رنج قیمت متوسط و پایین بدون پایه عرضه می شوند که باید بطور جداگانه خریداری شوند. نکته بسایر مهمی که در هویه های بدون پایه مطرح است، داشتن پایه هویه مناسب است، چرا که عدم وجود پایه به هنگام لحیم کاری یک مصیبت بزرگ است و علاوه بر اینکه خیلی کار شما را مشکل می کند، حتی ممکن است باعث سوختگی یا آتش سوزی شود.

پایه هویه

قیمت هویه

قیمت هویه از ده هزار تومان تا چند صد هزار تومان متغیر است؛ ولی نکته مهم این است که ما چه نوع هویه ای تهیه کنیم؟ و تفاوت یک هویه گران قیمت و ارزان قیمت در چیست؟

طبیعتا هر چه قیمت هویه بیشتر باشد دارای کیفیت بالاتری از نظر ساختاری است، که این کیفیت باعث افزایش طول عمر هویه می شود. از طرفی کیفیت نوک هویه آن مرغوب تر است؛ ولی شما حتی اگر یک هویه ارزان قیمت بخرید، می توانید نوک آن را با یک نوک مرغوب تعویض کنید! البته این یک پیشنهاد است و اگر توان خرید شما خوب است حتما هویه های برند اصلی را تهیه کنید.

معروفترین برندهای هویه عبارتند از: Yaxun , Gordak , quick , Goot , Weller

کاربرد هویه

در انتخاب هویه علاوه بر برند و کیفیت، باید توجه نمایید که هر هویه برای کار بخصوصی مناسب است و باید به توان و اندازه سر هویه توجه لازم را داشته باشید. برای مثال برای لحیم کاری قطعات smd باید از هویه مخصوص که دارای سر نازک و دمای پایین تر است استفاه نمایید.

با امید به اینکه این راهنمای انتخاب و خرید هویه مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

موفق و پیروز باشید…

منابع: تبیان ، مهندس3  و دیگر مقالات سطح اینترنت

 

برچسب ها

مدیر سایت

طراح و سازنده: انواع ولتاژ رگولاتور ژنراتور (Automatic Voltage Regulator) تک فاز و سه فاز برای سیستمهای 50HZ و 400HZ - محافظ ولتاژ و فرکانس - گاورنر(Speed Control Unit) و ...

مطالب زیر را هم بخوانید

14 دیدگاه

 1. با سلام کلیه مطالب بسیار عالی بوده در صورت امکان مطالب بیشتری در مورد تعمییرات لوازم صوتی وتصویری درسایتانقرار دهید بنده سایتان را به چندین نفر به دوستانم معرفی نمودم موفق باشید

 2. از مظالب شمااستفاده کردم بسیارمفید واقع شدامیدوارم به این کارخداپسندانه ادامه دهید اچرشماباپروردگارهستی موفق باشید

 3. سلام من برای تعمیرات موبایل از هویه متغیر گورداک استفاده میکنم اما چند وقتیه که گرمای اون کم شده راهنمایی کنید از چه نوع هویه ای استفاده کنم ممنون میشم جواب بدین

 4. درود برشما. ممنون از مطالبتون. میبخشید جنس سر هویه از چیست ؟ ممنون میشم پاسخگو باشید.

  1. سلام. ممنون. معمولاً از جنس آهن اندود شده با قلع هست. چون مقاومت بیشتری نسبت به مس داره. هرچند که همین هم به مرور خراب میشه و نیاز به تعویض داره.

 5. سلام
  ایا واقعا هویه گات اصلی ژاپن نیست؟ قیمت چند هست 60 وات ان
  آیا به صرفه هست همین چینی ها را گرفت؟ با وجود اینه شخصا به جنس چینی (واردات توسط تجار ایرانی) بدبین هستم

  1. سلام. هویه goot اصلی هم گیر میاد ولی قیمتش بالاست. اگر کار شما حرفه ای نیست همین هویه های ایرانی هم خیلی خوب جواب میدن. درضمن هر جنس چینی هم بد نیست. شما بهتره از فروشنده مشاوره بگیرید تا به یک انتخاب خوب برسید.

 6. با سلام یک سوال داشتم سر هویه من با پایه تماس داره ایا امکان سوختن پایه یا اسیب به ان هست؟ منظورم اون محوطه است که دارای پیچ است.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن