مقاله های تخصصی

تطبیق امپدانس در بلندگو برای داشتن بهترین توان خروجی

تطبیق امپدانس در بلندگو برای داشتن بهترین توان خروجی

تطبیق امپدانس در بلندگو برای داشتن بهترین توان خروجی

تطبیق امپدانس در بلندگو یا اسپیکر بسیار مهم است! چرا که در غیر این صورت به مشکلاتی از جمله آسیب به آمپلی فایر صوتی ، آسیب به بلندگوها ، تضعیف و افت کیفیت صدای خروجی مواجه خواهیم شد.

اگر برای خرید بلندگو به بازار سری بزنید، خواهید دید که بیشتر بلندگوها در رنج اهمی ۴ ، ۸ و ۱۶ اهم در دسترس هستند. (در استفاده های غیر معمول بلندگوهایی با رنج اهم بالاتر یا پایین تر هم استفاده می شوند.) این تنوع رنج باعث انعطاف پذیری بیشتری برای تطبیق امپدانس بلندگو های شما با امپدانس خروجی آمپلی فایر می شود. برای آشنایی کامل با بلندگوها مقاله بلندگو چیست و چگونه کار می کند را حتما بخوانید.

همانطور که اشاره شد، بسیار مهم است که امپدانس خروجی آمپلی فایر با امپدانس معادل دیافراگم بلندگوها برای انتقال حداکثر قدرت با هم برابر باشد؛ همچنین به تقویت کننده هم آسیب نرسد. اما گاهی امپدانس خروجی تقویت کننده با امپدانس بلندگو برابر نیست. پس چه باید کرد؟

این مطلب را ازدست ندهید:
مدار مجتمع یا IC چیست؟ - بخش اول : آشنایی با مدارهای مجتمع

در این مقاله قصد داریم تطبیق امپدانس در بلندگو یا نحوه صحیح اتصال بلنگوها به سیستم های صوتی را به شما آموزش دهیم. شما پس از پایان این مقاله یاد می گیرید که چگونه بلندگوها را را در حالت های سری ، موازی و سری-موازی به خروجی تقویت کننده صوتی متصل کنید؛ به طوری که بهترین کیفیت و بیشترین قدرت را از بلندگوهای سیستم صوتی خود دریافت نمایید.

تطبیق امپدانس در بلندگو برای داشتن بهترین توان خروجی

با ما همراه باشید…

اتصال یک بلندگو به آمپلی فایر

بسته به این که سیستم صوتی شما دارای چند خروجی باشد می توان به هر یک از خروجی ها یک بلند گو متصل کرد. در گذشته سیستمهای صوتی به صورت مونو و استریو در دسترس بودند اما امروزه بیشتر سیستم های صوتی حداقل سه خروجی دارند. یک خروجی برای ساب ووفر و دو خروجی برای باند چپ و راست.

این حالت نرمال است و تطبیق امپدانس در بلندگو در این حالت بسیار ساده است. فقط کافی است که امپدانس خروجی تقویت کننده را بدانید.

اتصال یک بلندگو به آمپلی فایر

اتصال بلندگو ها به صورت سری

اگر روابط بین مقاومت ها را به خاطر داشته باشید می دانید که در اتصال سری مقدار اهم مقاومت ها با هم جمع می شود. در بلندگو ها هم این امر صادق است و در سری کردن بلندگو ها امپدانس کل برابر است با مجموع امپدانس همه بلندگوها.

این مطلب را ازدست ندهید:
پروژه های AVR با میکرو کنترلر AT-Tiny همراه با سورس پروژه ها

رابطه اتصال سری در مقاومت:

فرمول مقاومت سریدر بلنگوها به دلیل اینکه اهم سیم پیچ مد نظر است امپدانس معادل را با Z نشان می دهند:

 امپدانس کل در حالت سری

به مثال زیر توجه کنید:

همانطور که می بینید دو بلندگوی ۴ اهمی به صورت سری به یک آمپلی فایر با امپدانس خروجی ۸ اهم متصل شده اند. نکته ای که در اینجا نمایان است توان بلندگوها است. توان هر بلندگو نصف توان خروجی در نظر گرفته شده که در مجموعه ۵۰ وات می شود؛ تا حداکثر توان آمپلی فایر به بلندگوها منتقل گردد؛ اما در این مورد توصیه می شود که جهت جلوگیری از آسیبهای احتمالی قدرت هر بلندگو حداقل ۵۰ وات باشد.

اتصال بلندگو ها به صورت موازی

در اتصال بلندگوها در حالت موازی رابطه زیر حاکم است:

امپدانس کل در حالت موازی

مثال زیر را ببینید:

در اینجا دو بلنگوی ۱۶ اهم موازی شده اند تا امپدانس معادل ۸ اهم را جهت اتصال به خروجی آمپلی فایر تأمین کنند. در اینجا هم توان بلندگو ها ۲۵ وات در نظر گرفته شده که باز هم توصیه می شود توان هرکدام را ۵۰ وات انتخاب کنید.

این مطلب را ازدست ندهید:
فلزیاب چیست ؟ اطلاعاتی درباره طرز کار و خصوصیات انواع فلزیاب

اتصال سری موازی بلندگوها

به مثال زیر توجه کنید:

امپدانس کل در حالت سری موازی

چهار بلندگوی ۸ اهم داریم به صورت سری موازی بسته شده اند. امپدانس معادل برای این حالت در دو مرحله محاسبه می شود.

مرحله اول

در این مرحله امپدانس های سری را محاسبه می کنیم. دقت کنید که دو بلندگوی بالا و دوبلندگوی پایین دو به دو با هم سری شده اند. در این حالت امپدانس کل هر شاخه طبق رابطه زیر برابر است با:

محاسبه امپدانس سری

مرحله دوم

پس از محاسبه امپدانس سری، امپدانس کل در حالت موازی را به صورت زیر محاسبه می کنیم:

محاسبه امپدانس موازی

نکنه آخر: در مثال فوق هم مانند دو مثال قبلی توصیه می شود بجای بلندگوهای ۱۲٫۵ واتی از بلنگوهای ۲۵ واتی استفاده نمایید.

موفق و پیروز باشید…

author-avatar

درباره مدیر سایت

طراح و سازنده: انواع ولتاژ رگولاتور ژنراتور (Automatic Voltage Regulator) تک فاز و سه فاز برای سیستمهای 50HZ و 400HZ - محافظ ولتاژ و فرکانس - گاورنر(Speed Control Unit) و ...

نوشته های مشابه

23 دیدگاه در “تطبیق امپدانس در بلندگو برای داشتن بهترین توان خروجی

 1. alireza گفت:

  خیلی عجیب بود .
  ای کاش یک فیلم هم برای این روشها تهیه می کردید ،
  خیلی برایم جالب بود .

  1. سلام. اگر فرصتی پیش بیاد چشم.

   1. سینا گفت:

    سلام
    امپی که اهم ان ۴باشد میشود باند ۶یا۸اهمی وصل کرد(اگر نمیشود لطفا بگین چیکار کنم؟)ممنون

    1. سلام. میشه ولی تمام قدرت آمپلیفایر به بلندگو منتقل نمیشه

 2. Armin گفت:

  بسیار مفید برای سیستم بازا

 3. مرتضی گفت:

  سلام..
  شما فرمودید اکثر امپدانسهای اسپیکر ها وسابهای بازار از۲ تا ۱۶ اهمه اما من نگاه می کردم امپدانس ساب مانیتور اودیو نوشته ۲۰ کیلو اهم…به نظر شما درسته نوشته..خیلی خیلی زیاد نیست؟؟؟این هم لینک مشخصات ساب..قسمت امپدانس را نگاه کنید…تشکر

  1. سلام. این امپدانس ۲۰ کیلو اهم ، امپدانس ورودی آمپلی فایر هست. چون ساب اکتیو هست و توسط یک تقویت کننده درایو شده.
   اما در مطلب ما منظور امپدانس بوبین بلندگو هست که معمولا بین ۲ تا ۱۶ هم هستند.

 4. رضا گفت:

  سلام..اگر در حالت سری اهم ها جمع می شوند توان خروجشان نصف نمی شود؟؟؟ چون من امپی دارم که نوشته روی ۶ اهم ۱۵۰ وات…و در ۸ اهم ۱۰۵ وات…..پس یعنی بر این تفسیر روی این امپ نوشته شده..با افزایش اهم توان خروجی تقریبا توان هم متناسب با افزایش اهم کاهش می یابد؟؟!!!!!

  1. سلام. بله همینطوره.

 5. امیر دانش پژوه گفت:

  سلام من یه ساب ۴ اهم دارم میخوام‌ وصل کنم به آمپلی فایری که خروجیش ۶تا۱۶ اهم‌هست.چی باید بکنم؟میتونم یه مقاومت ۲ اهم وات بالا باهاش سری کنم؟

  1. این مقاومت یک تقسیم ولتاژ با بلندگو ایجاد می کند و بخشی از ولتاژ خروجی آمپلیفایر روی مقاومت و بخشی از طریق بلندگو تقسیم می شود. اگر منحنی امپدانس بلندگو صاف نیست (اکثر آنها نیست)، پس ولتاژ کاهش یافته در بلندگو در فرکانس های مختلف متفاوت خواهد بود و کارایی بلندگو را در فرکانس های مختلف تغییر می دهد.

   من پیشنهاد می کنم که از مقاومت استفاده نکنید. به جای آن یک بلندوی ۲ اهمی با توان یکسان را با بلندگوی ۴ اهم سری کنید.

 6. پرهام گفت:

  سلام جناب من دوتا بلندگوی ۶ اهمی دارم چطوری به یه آمپلی فایر ۴ اهمی وصلش کنم که صدای ایده آلی داشته باشه؟؟؟

  1. آمپلی فایر ۴ اهم رو میشه به بلندگوی ۶ اهم وصل کرد و هیچ مشکلی پیش نمیاد. فقط مقداری توان خروجی کم میشه.

 7. مرتضی گفت:

  سلام..من می خواهم دو بلندگوی ۸ اهمی و دو بلندگوی ۶ اهم را به یک پخش ماشینم نصب کنم بهترین راندمان برای پخش ماشین مجموع اهم بین ۳.۵ تا ۴.۵ است..من یک بلندگو ۸ و یک بلندگوی ۶ اهمی را موازی کنم
  و دو تای دیگر هم همین جوری کنم مجموعه امپدانس ان ۳.۳ می شود..این خوبه؟؟
  تشکر

  1. سلام. یک مقاومت ۰٫۲۲ اهم ۱۰ وات هم باهاشون سری کنید تا امپدانس متناسب بشه. چون اهم مقاومت کمه مشکلی پیش نمیاد.

 8. احسان گفت:

  سلام وتشکرازسایت خوبتون.سوالی داشتم اینکه یک جفت بلنگوباهم سری بشن مثلا۴اهم بعداینهابه یک کانال امب وصل میشن مشکل ایجادنمیشه برای امب؟بس بااین حساب میشه۲جفت بلنگوبه صورت موازی به یک امب۲کانال متصل بشه؟

  1. سلام. در هر صورت باید تطبیق امپدانس وجود داشته باشه.
   شما باید با توجه به خروجی آمپلیفایر بلندگو رو به اون متصل کنید. درضمن باید به توان خروجی دستگاه هم توجه کنید. یک دستگاه با توان کم قطعا نمیتونه چندین بلندگو رو حتی با رعایت امپدانس ساپورت کنه و این میتونه هم باعث کیفیت بد صدا و هم آسیب به آمپلیفایر بشه.

   1. احسان گفت:

    سلام.من امپلی فایرم مدلpunch400Sراکفورد۲کانال شوفاژی باقدرت۸۰۰وات واقعی هست خیلی قویه،که رو۴اهم هرکانال۱۰۰ارام اس و۲اهم هرکانال۲۰۰ارام اس وبریج۴۰۰تامیده.حالامیشه به صورت موازی۲جفت باندمثلا۷۱۸کنوودبهش وصل کنم.یعنی به هرکانال یکجفت وصل بشه؟یااینکه یکجفت باندبایک ساب بهش وصل کنم طوری که صداش عالی باشه.ممنون میشم راهنماییم کنین

    1. سلام. به شرط رعایت امپدانس ها فکر نمی کنم مشکلی پیش بیاد.

     1. احسان گفت:

      سلام مجددخدمت مدیرمحترم سایت وبقیه دوستان.ببخشیدازاینکه سوال زیادمیپرسم چون نمیخام بیگداربه آب بزنم یه چیزی بخرم که سراخرجالب ازآب درنیاد.توصیه شمابااین امپلیفایری که دارم چی روش ببندم که لااقل کیفیت وصدای خوبی داشته باشه؟باندبگیرم؟میدرنج ببندم؟ساب ببندم؟من نوع وبرندخاصی مدنظرندارم چون زیادسردرنمیارم حالاازشمامدیرمحترم میخام راهنماییم کنین اینکه چی بخرم؟که باهمین امپم مچ بشن صداشون وکیفیت خوبی هم داشته باشن.بازم تشکرفراوان میکنم ازاینکه وقت میزارین وبه سوالات پاسخ میدین

     2. سلام. ممنون. به نظر بنده بهترین کار اینه که آمپلیفایر رو با خودتون ببرید و از چندتا فروشگاه مشخصات باندی که بدردش می خوره رو بپرسید. اینکه میگم چندتا فروشگاه برای اینه که به جمع بندی درستی برسید.

 9. حسن گفت:

  سلام خسته نباشید
  ممنون بابت مطلب مفیدی که گذاشتید
  یه سوال داشتم راجع امپدانس بین ضبط خانگی و باندها
  ضبطی که دارای دو تا خروجی باند هستش رو میشه با تطبیق امپدانس ۴ باند بهش وصل کرد؟
  و اینکه روی قسمت خروجی ضبط من نوشته که ۶ اهم، این ۶ اهم برای هر کدوم از باند های چپ و راست هستش یا در مجموع ۶ اهم ساپورت میکنه؟

  1. سلام. وقت بخیر.
   در مورد سئوال اول اگر توان خروجی آمپلیفایر برای راه اندازی بلندگوها کافی باشه میشه این کار رو انجام داد.
   درمورد سئوال دوم: هر کانال چپ و راست خروجی به طور مجزا دارای امپدانس ۶ اهم هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *